GODZINY MSZY ŚWIĘTYCH W PARAFII BIELINY

NIEDZIELA:

Bieliny - Msze Święte będą o godzinie 700 i 1100

nie będzie Mszy Świętej o godzinie 1700;

Od grudnia 2023r. Nabożeństwo ku czci Boga Ojca będzie połączone:

w dni powszednie z Mszą Świętą o godzinie 1700

w niedzielę lub święta obowiązkowe z Mszą Świętą o godzinie 1100.

Bieliniec -  bez zmian Msza Święta o godzinie 830;

Glinianka - Msza Święta niedzielna będzie o godzinie 930.

DNI POWSZEDNIE

Bieliny - bez zmian Msze Święte o godzinie 700 i 1700;

Bieliniec - Msza Święta z piątku będzie przeniesiona na poprzedzającą go środę o godzinie 1530; Msza Święta w pierwszą sobotę miesiąca będzie o godzinie 1530.

Glinianka - Msza Święta będzie w piątek o godzinie 1530.

Natomiast Msza Święta z pierwszych sobót miesiąca w Gliniance, będzie przeniesiona na poprzedzający ją czwartek, na godzinę 1530.

PALMA WIELKANOCNA

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w Diecezjalnym Konkursie Plastycznym PALMA WIELKANOCNA!

Istotą konkursu jest ręczne wykonywanie palmy wielkanocnej za pomocą dowolnie wybranej przez siebie techniki.

Rozpowszechniajmy piękne tradycje! Wystarczy przygotować palmę, zrobić jej zdjęcie i pomysłowo ją opisać. Prace przesyłamy na adres mail

Termin wysłania prac – 17.03.2024 r.

Ogłoszenie wyników – 19.03.2024 r.

Ze wszystkich prac zostaną wyłonione prace finałowe. Właściciele prac zakwalifikowanych do finału zostaną poinformowani w dniu 19.03.2024 r. telefonicznie oraz mailowo. Finaliści zaprezentują swoje prace w Niedzielę Palmową, a jury ostatecznie przedstawi swój werdykt.

Niedzielę Palmową rozpoczniemy na Rynku Miasta, gdzie Pasterz naszej diecezji poświęci przygotowane palmy. Następnie odbędzie się uroczysty przemarsz do Bazyliki Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Eucharystię. Po Mszy Świętej przejdziemy do Katolickiego Domu Kultury Świętego Józefa, gdzie zostanie przeprowadzony finał Diecezjalnego Konkursu Plastycznego. Laureaci zaprezentują swoje palmy, następnie zostaną rozdane nagrody.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem Konkursu pod linkiem:

W imieniu Parafii pieczę nad cmentarzem sprawuje Firma "Dąbek" z Niska, zgodnie z zawartą umową. W wypadku pogrzebu, lub prac na cmentarzu, nawet jeśli pogrzeb obsługuje inna firma, lub prace wykonuje inna firma, należy o tym powiadomić Firmę "Dąbek". W przypadku pogrzebu to ona pełni funkcję grabarza, oraz otwiera i zamyka grobowiec lub wykonuje piwnicę, za co bierze odpowiedzialność. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z Parafią.

Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

Praktyka pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca

w okresie epidemii

W okresie epidemii dostęp do sakramentalnej spowiedzi i sakramentalnej Komunii jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. Z tego względu rodzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków miesiąca oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu wiernych podejmuje. Obie praktyki dla zachowania duchowych owoców zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie.

Posługując się ogólnymi zasadami prawa kościelnego oraz dokumentami dotyczącymi sytuacji analogicznych należy stwierdzić, że:

·       prawo kościelne czysto pozytywne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie[1];

·       w analogicznej sytuacji opisanej przez prawo kościelne nie przerywa się ciągłości owoców duchowych pobożnej praktyki pod warunkiem dokończenia jej zaraz, gdy będzie to możliwe[2];

·       dlatego jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc;

·       zaleca się jednakże celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek / sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia)[3], a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać[4].

Bp Adam Bałabuch

Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego

i Dyscypliny Sakramentów KEP

Świdnica, 2 kwietnia 2020 r.

[1] Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Odpowiedzi na zapytania odnośnie do obowiązku sprawowania Liturgii Godzin, 15.11.2000, Prot. Nr 2330/00/LL, (tekst łaciński "Notitiae" 37 (2001) 190-194).

[2] Święta Kongregacja Soboru, "Tricenario Gregoriano". Deklaracja o ciągłości celebracji trzydziestu Mszy Gregoriańskich, 24.02.1967 [AAS 59 (1967), s. 229-230.]

[3] Por. Breviarium Fidei (2002), nr 296.

[4] Por. KKK 1452.

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu